Şirketimizi kurumsal amaçlarına taşıyacak, temel yetkinliklere ve profesyonel becerilere sahip mükemmel elemanları bünyemize kazandırmayı amaçlamaktadır. İnsan Kaynakları işe alım süreci İlkadım Grup Departman Yöneticilerinden gelen 'Personel Talebi' üzerine başlar. İlgili pozisyon görev tanımı ve adaylarda aranan kriterleri içeren ilan, internet ve gazete gibi kanallar kullanılarak yayınlanır. Açık pozisyona ait ilan eş zamanlı olarak bu konuda portföyü olan şirket çalışanlarına duyurulur. İşbirliği içinde olduğumuz; Yenibiriş sitesi aracılığıyla veya ik@ilkadimgrup.com.tr adresine iletilen CV'ler, pozisyon özelliklerine göre değerlendirilerek mülakat süreci başlamaktadır. İstihdam sürecinin tamamlanmasıyla Oryantasyon Süreci başlar. İlkadım Grup' ta işe yeni başlayan çalışanlar için Oryantasyon Programı uygulanır.

Değerlerimiz

Şirket amaçlarımız doğrultusunda, bireysel ve toplu olarak her zaman üstün bir performans standardında ısrarcı olmak. Güçlü bir sorumluluk duygusu sergileyerek daima sahiplenmek.
İleriyi düşünmek, girişimci olmak, yeni fikirlere, yeni sistemlere, yeni yapılanmalara açık olmak bunları sahiplenmek ve bunların uygulamalarında proaktif olmak.

Şirketin çıkarları ve etik kurallar doğrultusunda her zaman dürüst davranmak. Söylediğini yapmak veya yaptığını söylemek.

Deneyimlerden faydalanmak ve hatalardan ders almak konusunda kişisel gayret göstererek sürekli gelişmek ve iyileşmek için kendini teşvik etmek.
Bütün seviyelerle yapıcı bir biçimde iletişim ve etkileşim kurmak ve her birey/departmanın, mükemmelliğe ulaşmak ve bu seviyede kalmak konusunda vazgeçilmez olduğunu akıldan çıkarmamak.
Yüksek performansı takdir etmek ve düşük performans konusunda harekete geçerek, 'kazanan bir ekip olma' amacına bağlı kalmak.
Şirket amaçlarımız doğrultusunda, bireysel ve toplu olarak her zaman üstün bir performans standardında ısrarcı olmak. Güçlü bir sorumluluk duygusu sergileyerek daima sahiplenmek
Fonksiyonlar, departmanlar ve birimler ölçeğinde İlkadım Grup ekibinin sadık bir üyesi olmak, diğer birey ve departmanlarla işbirliği yapmak, bunu yaparken her bireyin kendine has becerilerine güvenmek ve bunları kabul etmek.
İnsanlara, olaylara, hayata olumlu bir bakış açısıyla bakmak. Sorunları fırsatlara dönüştürmek. Baskı altında dahi konuları bütün yönleriyle, yapıcı ve öğrenmeye yönelik bir biçimde değerlendirmek.
Her durum ve alternatifi adil, dürüst ve tarafsız bir biçimde değerlendirmek, değerlendirmenin bütün yönlerini başkalarıyla açık bir şekilde tartışmaya istekli olmak ve gerektiğinde değişimlere hazırlıklı olmak.